Iliustracija apie tai, kaip apsisaugoti duomenis nuo praradimo

Trumpai

Gana dažna situacija, kad telefone, kompiuteryje ar kitame įrenginyje esančiais svarbiais duomenimis pradedame rūpintis tik tada, kai juos jau prarandame. O iki to laiko visiškai nepagalvojame, kad net ir gerų gamintojų ir ne pigiausi įrenginiai gali sugesti, ar mes galime netyčia paskubėjus ir ką nors ne taip nuspaudus juos ištrinti.

Ir taip prarandamos telefone laikytos viso gyvenimo nuotraukos, telefono numeriai, ilgai rašytas ir USB atmintinėje saugotas bakalauro ar magistro darbas bei kiti labai svarbūs duomenys.

Dalyje situacijų prarastus duomenis padeda sugrąžinti įvairios duomenų atkūrimo programos, bet tai tikrai ne visada būna įmanoma. Jei jau praradote duomenis, eikite į duomenų atkūrimo skiltį su patarimais, ką daryti ir ko nedaryti tokioje situacijoje. O žemiau trumpai apie tai, kodėl svarbios duomenų kopijos ir kas konkrečiose situacijose padeda sumažinti nuotraukų, dokumentų ir kitų svarbių duomenų praradimo tikimybę.

Svarbiausia - atsarginės duomenų kopijos

Gal nuskambės banaliai, bet atsarginių duomenų kopijų turėjimas - tai geriausias ir neretai vienintelis būdas neprarasti svarbių duomenų. Idealu, jei visų duomenų, kurie Jums yra svarbūs, turėtumėte bent dvi skirtinguose įrenginiuose esančias kopijas.

Pavyzdžiui, jei visas nuotraukas turėsite dvejose kopijose - ir telefone, kuriuo fotografuojate, ir kompiuteryje, tai:

  • telefoną pametus, jam sugedus, netyčia ištrynus (pvz. atstatant gamyklinius parametrus), nuotraukos liks kompiuteryje ir galėsite vėl jas sukelti į telefoną bei vėl turėti dvi kopijas;
  • jei kompiuteris sugestų ar jis būtų apkrėstas duomenis užšifruojančiais ar kitaip sugadinančiais virusais, susitaisius kompiuterį nuotraukas į jį galėsite persikelti iš mobilaus telefono.

O, jei galimybės leidžia, dalies ypatingai svarbių duomenų turėjimas ir trijose kopijose būtų dar geriau. Tai retesni atvejai, bet, jei įsivaizduotume situaciją, kai į kompiuterį patenka virusas, kuris trina ne tik kompiuteryje esančias nuotraukas, bet ir prie kompiuterio prijungto išorinio disko turinį, kuriame laikėte jų kopiją, tai vienu metu galite prarasti abi kopijas. Na, arba, trečia kopija gelbėtų situacijoje, jei darytumėte kopiją iš kompiuterio į išorinį diską (ar atvirkščiai) ir netyčia ištrintumėte duomenis abejose vietose.

Fotoaparatas, kamera ir jų atminties kortelės

Jei ruošiatės kelionei ir ketinate įsigyti naują atminties kortelę, neretai sakoma, kad geriau rinktis kelias mažesnės talpos, nei vieną didesnės, nes jei viena kortelė sugestų (kartais tai pasitaiko net ir tikrai brangioms kortelėms), fotografuojant į kelias mažesnės talpos korteles prarasite tik dalį nuotraukų, o ne visas. Ir taip, tai  tiesa, tik tokiu atveju svarbu dar pasirūpinti, kad pakeitus kortelę pirmoji nepasimes.

Net jei fotografuojate viską į vieną kortelę, kelių turėjimas gali praversti, jei nutiktų, taip, kad pirma nustotų veikti, tada jai nieko nedarant (netrinant, neformatuojant), galėtumėte tęsti fotografavimą ar filmavimą su kita, o grįžus iš kelionės namo, duomenų atkūrimo pagalba galėtumėte pabandyti sugrąžinti duomenis iš pirmosios.

Korteles geriau rinktis labiau žinomų gamintojų (pvz. Sandisk, Samsung, Sony, Lexar), o ne pačias pigiausias. Papildomas (bent man) teigiamas kriterijus renkantis - kai atminties kortelei garantija taikoma daugiau, nei 2 metams.

Kartais dėl mažesnės kainos susigundoma atminties korteles pirkti iš kiniškos Aliexpress elektroninės parduotuvės ar įvairių skelbimų, tačiau nepagalvojama, kad taip galima gauti ne originalią kortelę, o jos falsifikatą, kuris veiks ženkliai trumpiau arba iš vis net neturės tos talpos, kokią rodys ir prifotografavus pilną kortelę gali paaiškėti, kad didesnės dalies nuotraukų net nėra.

Grįžus iš kelionės ar nufotografavus kažką svarbaus (pvz., vaiko šventę) geriausia nieko nelaukiant visas nuotraukas perkopijuoti bent jau į kompiuterį. Ir kol svarbių nuotraukų nėra dar bent 2 vietose (pvz. kompiuteryje ir išoriniame diske), iš kortelės geriau nieko netrinti. Kartais juk pasitaiko, kad perrinkinėjant netyčia išsitrina ir reikalingos nuotraukos.

Prieš išimant (pvz., norint pakeisti) kortelę ar fotoaparato akumuliatorių, nepamirškite pirmiau išjungti paties fotoaparato. Išimant neišjungus gali būti, kad tuo metu į kortelę bus rašoma ir realu sugadinti joje esančius duomenis. Tokioje situacijoje susigadinus neretai padeda duomenų atkūrimas, bet geriau nerizikuoti. Analogiškai ir prieš atjungiant kortelę nuo kompiuterio reiktų pasinaudoti „Saugaus išėmimo“ („Safely remove hardware“ ar „Eject“) funkcija, o ne tiesiog, ištraukti.

Jei fotografuojate kažką svarbaus (pvz. vestuves) kitiems ir fotoaparatas turi galimybę vienu metu nuotraukas rašyti iškart į dvi korteles, naudokitės šita labai gera fotoaparato funkcija. Juk būtų labai nesmagu pasakyti jauniesiems, kad kortelė sugedo (nors labai retai, bet taip pasitaiko ir su brangiomis) ir nebeturite vestuvių nuotraukų.

Jei turite ne vieną kortelę, bent man praverčia jas susinumeruoti ir fotografuojant iš eilės žinoti, kuri tuščia, o kuri pilna. SD kortelės dar turi apsaugos nuo įrašymo/ištrynimo jungiklį, kas praverčia nuo netyčinio ištrynimo jas sumaišius korteles.

Pastebėjote, kad dalis nuotraukų pradeda neatsidaryti arba tarsi savaime išsitrinti? Jei dar norite pabandyti atkurti duomenis, daugiau nefotografuokite ir nefilmuokite į tą kortelę, nes bet koks rašymas į ją ženkliai mažina sėkmingo duomenų atkūrimo tikimybę. Būtų geriau, jei kortelė su gendančiais duomenimis būtų laikoma ne įrenginyje, o išimta iš jo.

Telefonai ir kiti išmanieji įrenginiai

Jei visas nuotraukas laikote vien tik telefone, būtų gera mintis jau šiandien, kai skaitote šį aprašymą, bent tas, kurios svarbios, persikopijuoti į kompiuterį ar kitur.  Ir tai daryti kaskart, kai atsiranda naujų svarbių nuotraukų (pavyzdžiui, grįžus iš kelionės). Alternatyva - nuotraukas sinchronizuoti su debesine saugykla.

Išoriniai kietieji diskai

Prieš atjungdami išorinį kietąjį diską nepatingėkite pasinaudoti „Saugaus išėmimo“ („Safely remove hardware“ ar „Eject“) funkcija. To nesilaikymas taip pat padidina tikimybę, kad vieną dieną prijungus išorinį kietąjį diską prie kompiuterio vietoje duomenų pamatysite klaidos pranešimą ir pasiūlymą formatuoti diską (to, beje, geriau nedaryti iki bandymo atkurti duomenis).

CD ir DVD diskai

CD ir DVD diskai šiais laikais naudojami jau gana retai, bet jei dar turite svarbių duomenų juose, gerai būtų pasidaryti kopiją į kokią nors kitą laikmeną. O pačius CD ir DVD diskus geriau laikyti stalčiuje, spintelėje ar kitoje vietoje, kurios nepasiekia tiesioginiai saulės spinduliai. Ir patartina ne vokuose, o dėžutėse (mažiau susibraižo).